رجشمار فرش و تابلو فرش های نفیس ایران

0
1594
رجشمار فرش و تابلو فرش

در صنعت قالی بافی و تابلو فرش اصطلاحات بسیار متعددی وجود دارد که به صورت کم و بیش در این صنعت از آن استفاده می شود. ، رجشمار فرش یکی از متداول ترین این اصطلاحات می باشد که در صنعت قالی بافی و تابلو فرش بسیار استفاده می شود .

رجشمار فرش اصطلاحی است که به عنوان واحد سنجش و اندازه گیری میزان تراکم بافت فرش و تابلو فرش  استفاده می شود .

در تابلو فرش ها رجشمار فرش به همراه در کنار عواملی همچون کیفیت بافت قالی و مواد اولیه به کار رفته در آن از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت فرش و تابلو فرش می باشد .رجشمار فرش و تابلو فرش

برای تعیین کردن میزان رجشمار دو واحد اندازه گیری در صنعت تابلو فرش بافی وجود دارد اولین واحد ، واحد ذرع می باشد که در زمان های سیار قدیم در تبریز و تبریز رواج داشته است .( ذرع تبریز = 112 سانتی متر ، ذرع اصفهان = 104 سانتی متر )

در همان دوران قدیم رجشمار را معادل 1/16 ذرع حساب می کردند . با این احتساب ذرع در تبریز 7 ساتی متر و در اصفهان 6.5 سانتی متر به صورت حدودی می باشد .

حالا با این توضیحاتی که در مورد محاسبات رج شمار داریم به راحتی می توانیم رجشمار فرش های مختلف را بررسی کنیم .

وقتی عدد رجشمار یک فرش را به شما میدهند باید ابتدا بدانید که رجشمار اصفهان است یا تبریز در رج شمار تبریز در هر 7 سانتی متر میزان گره ای که فروشنده می گوبد وجود دارد مثلا اگررجشمار تبریز 30 باشد یعنی در هر هفت سانتی متر 30 گره وجود دارد و فرش اصفهان هم به همین گونه می باشد فقط با این تفاوت که اصفهان در هر 6.5 سانتی متر میزان گره های مشخص شده وجود دارد .

توجه داشته باشید که در هنگام خرید فرش هرچقدر رجشمار فرش بیشتر باشد قیمت آن بالا تر است به دلیل اینکه ریز بافت تر می باشد.

خلاصه مقاله
نام مقاله
رجشمار فرش و تابلو فرش
توضیحات
رجشمار فرش اصطلاحی است که به عنوان واحد سنجش و اندازه گیری میزان تراکم بافت فرش و تابلو فرش استفاده می شود .در تابلو فرش ها رجشمار فرش به همراه در
نویسنده
منتشر کننده
حجره نما
لوگوی منتشر کننده