ساخت تابلو فرش و قالی های ارزان و گران

0
371
ساخت تابلو فرش

در فرهنگ ایران قالی و قالیچه جایگاه خاص خودش را دارد به گونه ای که هنر قالی بافی و ساخت تابلو فرش با فرهنگ و تمدن ایرانی ها مانند تار و پود های یک فرش در هم آمیخته شده است .

در شهر های مختلف ایران قالی بافی و ساخت تابلو فرش بسیار رواج دارد اما این نکته همیشه و همه جا وجود داشته است که چرا یک کالا ارزان و یک کالا گران است . در قسمت فرش هم همین مسئله مطرح می باشد و شاید برای تک تک ما این سوال پیش بیاید که چرا این فرش انقدر گران است و آن فرش انقدر ارزان می باشد ؟

ساخت تابلو فرشاگر بخواهیم این مسئله را بر اساس نظر منتفدان و کارشناسان فرش و قالی بررسی کنیم میزان ارزش هنری یک فرش و تابلو فرش به طرح و نقشه آن ، مرغوبیت رنگ های به کار رفته در آن ، الیافی که فرش از آن بافته شده است ، طریقه بافت تار و پود های آن ، جنس نخ ها و موارد دیگر بستگی دارد .

از گذشته تا به امروز ساخت تابلو فرش بسیار رواج داشته است . خوب است که بدانید تابلو فرش همان فرش و قالی می باشد که قاب گرفته شده است . پس تمام نکاتی که در فرش بافی مورد توجه است در ساخت تابلو فرش نیز حائز اهمیت می باشد .

انواع قالی را بر اساس جنس به قالی تمام پشم ، قالی چله پشم ، قالی تمام ابریشم ، قالی کف ابریشم ، قالی گل ابریشم تقسیم می شود که در اینجا به توضیح این نوع فرش ها برای آشنایی بیشتر با آن ها می پردازیم .

قالی تمام پشم

قالی های تمام پشم قالی هایی هستند که بسیار درشت بافت می باشند و تماما تار پود های آن از پشم درست شده است قالی های تماما پشم بسیار مقاوم و مرغوب می باشند قالی های تمام پشم ارزن می باشند و این به دلیل سنگینی زیاد آن می باشد.

قالی چله پشم

فرشی که پرز های آن از الیاف غیر پشمی باشد و فقط چلخ های آن از پشم باشد را فرش چله پشمی می گویند .

قالی تمام ابریشم

این فرش تقریبا مانند فرش های تمام پشمی که تماما از پشم بودند ، فرش های تمام ابریشم نیز کاملا از ابریشم تشکیل شده است به گونه ای که تمام تار و پود و حتی پرز های آن را ابریشم بافته است . قالی های تمام ابریشم بسیار ریز بافت هستند و بافت آن ها بسیار سخت می باشد به همین دلیل ها بسیار قیمت گرانتری نسبت به مابقی فرش ها دارد .

یکی دیگر از مزیت های فرش ابریشمی مقاومت باور نکردنی در برابر لکه و کثیفی می باشد.

قالی کف ابریشم

این فرش چله اش از پشم خالص می باشد و مابقی آن از ابریشم است و به نسبت فرش های تمام ابریشم ارزان تر می باشد .

قالی گل ابریشم

چله قالی های گل ابریشم از پشم خالص می باشد ولی گل های به کار رفته در نقشه فرش از ابریشم می باشد این نوع فرش ها از ارزش و جایگاه هنری بسیار بالایی برخوردار است اما در برخی مواقع از لحاظ قیمتی از فرش های تمام ابریشمی در جایگاه پایین تری برخوردار است .

خلاصه مقاله
نام مقاله
ساخت تابلو فرش های ارزان و گران
توضیحات
از گذشته تا به امروز ساخت تابلو فرش بسیار رواج داشته است .خوب است که بدانید تابلو فرش همان فرش و قالی می باشد که قاب گرفته شده است . پس تمام نکاتی که در فرش بافی مورد توجه است دز ساخت تابلو فرش نیز حائز اهمیت می باشد .
نویسنده
منتشر کننده
حجره نما
لوگوی منتشر کننده