پاک سازی هارد دیسک با DBAN

0
1621
پاک سازی هارد دیسک با DBAN

علا وه بر روش های سخت افزاری پاک سازی هارد , روش های نرم افزاری نیز وجود دارند که یکی از آن ها پاک سازی هارد دیسک با DBAN است که آن را برای شما شرح خواهیم داد.

پاک کردن یا به اصطلاح فرمت هارد دیسک ها عملا به معنی پاکسازی کامل اطلاعات سوار بر آن نیست، این پاک سازی به این صورت است که فقط کامپیوتر دیگر به درایو های قدیمی دسترسی ندارد و حافظه ی HDD خالی به نظر می رسد. اما در واقع این چنین نیست و بازیابی و برگرداندن اطلاعات به ظاهر فرمت شده کاری بسیار ساده می باشد که به راحتی انجام می شود.

حال هنگام فروش یا تعویض و رد کردن هارد خود باید چه کنیم که اطلاعاتمان دست کسی نیفتد؟

حال به شرح کامل این روش یعنی پاک سازی هارد دیسک با DBAN می پردازیم.

این روش در بین اکثر کاربران روشی شناخته شده می باشد. DBAN یا به شرح Darik’s Boot And Nuke تکنیکی است رایگان که به شما این امکان را می دهد تا پس از فرمت کردن هارد دیسک خورد , واقعا اطلاعات را از روی آن پاک نمایید.

در واقع پاک سازی هارد دیسک با DBAN یک خط دستور می باشد و استفاده از آن به سادگی صورت می گیرد. این ابزار با ایجاد یک تناوب تصادفی تمام داده ها و اطلاعات روی هارد دیسک را جایگزین کرده و به طور کامل و دقیق پاک می کند. به همین منوال همه ی اطلاعات قدیمی کاملا نابود می شوند و تقریبا دیگر قابل دسترسی نخواهند بود.

استفاده از DBAN شاخه های متعددی دارد اما یکی از ساده ترین روش ها که به توضیح آن نیز پرداخته شده است را بیان خواهیم نمود. و آن چیزی نیست جز autonake، از این روش به عنوان یک زدایش سه مسیره یاد شده است که طبق DoD تمام اطلاعات را از بین خواهد برد.

روش استفاده از DBAN به چه صورت است؟

برنامه ی DBAN ISO را از سایت خود این نرم افزار می توانید به صورت رایگان دریافت نمایید. پس از دریافت برنامه یک یو اس بی بوتیبل ایجاد کنید. با DBAN USB در داخل صفحه ی مورد نظر در مقابل علامت ” : ” دستور autonuke را تایپ کرده و اینتر نمایید.

پاک سازی هارد دیسک با DBAN

پس از این کار مشاهده خواهید کرد که DBAN شروع به کار خواهد کرد و عملیات پاک سازی شروع خواهد شد. با توجه به اندازه ی ظرفیت هارد، ممکن است این کار مدت ها به طول بینجامد. بهتر است این کار را در هنگامی که به کامپیوتر نیاز ندارید انجام بدهید و سیستم را به حال خود بگذارید.

پاک سازی هارد دیسک با DBAN

پس از تکمیل و تمام شدن این مراحل هارد شما کاملا پاک شده و بازیابی و دسترسی به اطلاعات آن تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

خلاصه مقاله
نام مقاله
پاک سازی هارد دیسک با DBAN
توضیحات
هارد دیسک در صورت فرمت به طور کامل پاک نمی شوند و دستیابی به اطلاعات کار ساده ایست. در روش پاک سازی هارد دیسک با DBAN به شما پاکسازی کامل را آموزش می دهیم.
نویسنده
منتشر کننده
حجره نما
لوگوی منتشر کننده