نکاتی پیرامون مدیریت فضا خانه

0
53
مدیریت فضا

فضای اتاق نیز هم ، مانند وسایل داخل آن از اهمیت برخوردار است . منظور از مدیریت فضا مساحت یک اتاق نیست . بلکه صحبت از فضای پیرامون هر شئ و تناسب است که باید بین وسایل سخت و فضای خالی وجود داشته باشد . به طور کلی اتاق های مبله با فضای خالی اطراف آن بهتر از اتاق های شلوغ هستند ، چون پرنورتر به نظر می رسند و از هوای آزاد بیشتری برخوردارند .

مدیریت فضا

مدیریت فضا آزاد در یک اتاق همانند پرداختن به زیبایی آن اهمیت ویژه ای دارد . فضای اتاقی که بخشی از محل آمد و شد است . هنگام طراحی و جایگزینی وسایل باید به این فضا توجه شود . تنها در این صورت ، رفت و آمد در اتاق آسان است و جابجایی به راحتی صورت می گیرد . این مسئله معمولا مورد لحاظ قرار می گیرد ، اما باید چند نکته طراحی را پیرامون مدیریت فضا به خاطر سپرد :

  • راهروهای اصلی اتاق باید حداقل 2/1 متر ( 4 فوت ) و عرض 5/1 متر ( 6 فوت ) باشد . به طوری که دو نفر به راحتی امکان رفت و آمد داشته باشند . برای مسیر محل عبور و مرور فرعی هم ، باید حداقل 45 سانتی متر یا 18 اینچ در نظر گرفته شود .
  • فاصله بین کاناپه و مبل راحتی و میز عسلی باید 30 – 45 سانتی متر ( 12 – 18 اینچ ) باشد تا هنگام برخاستن افراد ، مشکلی پیش نیاید . در عین حال ، میز نباید آنقدر دور باشد که دسترسی به آن و یا گذاشتن کتاب یا لیوان بر روی آن دشوار شود .
  • باید بین صندلی های ناهار خوری حداقل 45 سانتی متر ( 18 اینچ ) فاصله باشد تا بتوان صندلی را به اندازه 60 سانتی متر ( 2 فوت ) از میز ناهار خوری عقب کشید . همچنین باید میز ناهار خوری از دیوار 120 سانتی متر ( 4 فوت ) فاصله داشته باشد تا افراد بتوانند هنگام صرف غذا و تمیز کردن ، در پشت میز ناهار خوری راه برود .
  • در جلوی قفسه لباس ، میز کشودار یا دراور باید 90 سانتی متر ( 3 فوت ) فاصله باشد ، تا بتوان به راحتی لباس ها را از دراور یا قفسه لباس بیرون کشید . همچنین در جارختی باید عرض در به اندازه ای باشد که در به راحتی باز شود . بین تخت خواب ها و یا تخت خواب و دیوار باید 45 سانتی متر ( 18 اینچ ) فاصله باشد .
خلاصه مقاله
نام مقاله
نکاتی پیرامون مدیریت فضا
توضیحات
فضای اتاق نیز همانند وسایل داخل آن از اهمیت زیادی برخوردار است . منظور از مدیریت فضا فاصله ی بین وسایل و فضای اطراف است ، نه مساحت یک اتاق .
نویسنده
منتشر کننده
حجره نما
لوگوی منتشر کننده