توصیه‌ هایی برای پرورش کاکتوس خرگوشی

0
9512
کاکتوس خرگوشی

آن ‌هایی که این کاکتوس سنتی را دوست دارند، از راحتی پرورش آن لذت می‌ برند. برخلاف نام بانمک این کاکتوس ، به هیچ‌ عنوان نمی‌ شود این گیاه را بغل کرد. کاکتوس پولکادات (نام رایج دیگر کاکتوس خرگوشی است) در صورت فراهم کردن نور کافی ، آبیاری نکردن بیش از حد ، فراهم کردن دوره‌ی استراحت زمستانی و دمای متوسط اتاق ، به سادگی پرورش می ‌یابد.

اصلیت کاکتوس خرگوشی به شمال مکزیک و مناطق صحرایی که تا آریزونا امتداد می ‌یابد ، بر می‌گردد. کاکتوس خرگوشی ظاهری شبیه به یک بوته داشته و به عنوان یک گیاه بالغ بین ۶۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر روی زمین گسترش می‌ یابد. این گیاه که به خاطر ظاهرش به کاکتوس خرگوشی معروف است، به نام‌های کاکتوس پولکادات و نام علمی اوپونتیا میکروداسیس نیز شناخته می‌ شود. خارهای این کاکتوس با اشاره‌ی کوچکی بیرون می‌ آیند و بهتر است با موچین از گیاه جدا شوند.

ظاهر: کاکتوس خرگوشی هیچ برگ یا شاخه‌ای ندارد. تنها بخش گیاه تنه‌ی بیضوی شکل کاکتوس است که تنه‌ های اضافی دیگری روی آن می‌ رویند. این تنه‌های جدید همیشه به صورت جفت رشد می‌ کنند و به شکل گوش خرگوش می‌ باشند. این تنه‌ها در ابتدای رشد به رنگ قرمز هستند و کم‌ کم به سبز تیره تبدیل می‌ شوند. گل‌ ها همیشه در انتهای این تنه‌ ها می‌ رویند.

تنه‌ های بالغ کاکتوس خرگوشی با تراکم بالا ، با خار پوشیده می‌ شوند و یا خارهای ریزی روی آن در می‌ آیند که به محض تماس جسم خارجی با کاکتوس از آن جدا می ‌شوند. وقتی کاکتوس بالغ شد ، خارها بر روی تنه‌ ی جدید در می ‌آیند. خارها آن‌ قدر سست هستند که حتی یک باد قوی می‌تواند باعث کنده شدن آن‌ها و پراکنده شد نشان در هوا شود.

گل‌ دهی کاکتوس خرگوشی : گل‌ها فقط نوک یک تنه‌ی بالغ سبز می ‌شوند. غنچه‌ ها از اواخر بهار سبز شده و در تابستان به حداکثر رشد خود ، یعنی ۵ سانتی‌متر پهنا، می‌ رسند. رنگ‌ آن‌ها کرم بود و اگر به گیاه کود بدهید، به رنگ هلو در می‌ آیند. گل‌ها به میوه‌هایی به طول ۵ سانتی متر به رنگ‌های متنوعی از بنفش تا قرمز تبدیل می‌شوند. این گیاه معمولا به راحتی گل می‌ دهد.

کاکتوس خرگوشیشناسنامه کاکتوس خرگوشی :

اصلیت: مکزیک

نام‌ها: کاکتوس خرگوشی و کاکتوس پولکادات (نام‌های رایج). اوپونتیا میکروداسیس (نام علمی/ گیاه‌شناسی)

حداکثر رشد (تقریبا): ارتفاع بین ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر (۱۲ تا ۱۸ اینچ)

میزان سمی بودن برای حیوانات خانگی: میوه و گل این گیاه برای حیوانات خانگی سمی نیست ولی خارهای گیاه در پوست خارش و حساسیت ایجاد می‌ کند.

مراقبت از کاکتوس خرگوشی

دما: این کاکتوس از دمای بین ۲۱ تا ۳۷ درجه‌ی سانتی‌گراد (۷۰ تا ۱۰۰ درجه‌ی فارنهایت) لذت می‌برد اما در ماه‌ های زمستان به دماهای خنک‌ تری احتیاج دارد. از اواخر پاییز این کاکتوس را باید در دما یی بین ۱۰ تا ۱۸ درجه‌ی سانتیگراد (۵۰ تا ۶۵ درجه‌ی فارنهایت) نگهداری کرد و از دستگاه‌های گرمایشی دور نگه داشت. این کاکتوس در تمام طول زمستان باید در همین شرایط باشد و رنگ تنه‌ های آن در این مد به خاکستری روشن تبدیل می‌شود. اگر این شرایط برای گیاه میسر نشود، در بهار آینده خواهد کرد.

نور: بیشتر سال ، به نوردهی کامل احتیاج دارد. البته به جز زمستان ؛ برای سلامت گیاه در زمستان باید نیم‌ سایه‌ای روی گیاه باشد.

آبیاری: کاکتوس خرگوشی یک گونه‌ی صحرایی است. در گلدان جدید و در فصل اول می‌بایست به طور معمول به آن آب داد. این کار به گیاه کمک می‌ کند تا ریشه‌های قوی بسازد. خاک می‌بایست مرطوب نگه داشته شود اما از خیس کردن بیش از حد خاک جلوگیری کنید. پس از فصل اول، آب‌یاری را کاهش دهید. در طول زمستان به هیچ‌وجه نباید به کاکتوس آب بدهید و آب‌یاری را از اول بهار دوباره شروع کنید.

 حتما بخوانید :آشنایی با کاکتوس سیب پرو  

خاک: مانند بیشتر کاکتوس‌ها، این گونه نیز به خاک شنی احتیاج دارد تا به ریشه‌ هایش هوا به قدر کافی برسد. این گیاه معمولا در خاک‌های تجاری کاکتوس خوشحال و راضی خواهد بود. برای تأمین هوادهی به ریشه‌ی گیاه کافی است از ترکیب ۱ به ۱ پرلایت و یا گیاخاک استفاده کنید.

کود دهی : باید هر ماه با کود کم نیتروژن تغذیه شود. برای سلامت گیاه، کود دهی را باید یک ماه قبل از شروع دوره‌ی زمستان متوقف کنید.

تعویض گلدان: تعویض گلدان را باید در تابستان و پس از پایان یافتن گل‌ دهی گیاه انجام دهید. به یاد داشته باشید که جهت تقویت ریشه‌های گیاه در گلدان جدید، آن را به طور مرتب آب‌یاری کنید.

رطوبت: این گیاه شرایط کم رطوبت را ترجیح می‌دهد. برای مهیا کردن بهترین شرایط برای گیاه، بهتر است یک رطوبت گیر در اتاقی که کاکتوس در آن زندگی می‌کند، تهیه کنید.

تکثیر: هرکدام از تنه‌های جدید این گیاه را می‌توان در اوایل تابستان با دقت و ظرافت از تنه‌ ی اصلی جدا کرده و به منظور تکثیر در خاک کاشت. قلمه‌‌ ها زمانی بهترین تأثیر را خواهد داشت که در گروه‌های سه تایی و چهارتایی بریده شود و می‌ بایست سه سانتی‌ متر در خاک فرو بروند. به یاد داشته باشید به منظور رشد کردن ریشه‌هایی سالم ، آن را در سال اول تکثیر به طور مرتب آبیاری کنید.

کاکتوس خرگوشیمشکلات شایع

پوسیدگی پایه‌ی گیاه: به طور طبیعی یک گیاه صحرایی مانند کاکتوس خرگوشی به آبیاری کمی نیاز دارد. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه‌ی گیاه خواهد شد. هم‌چنین در طول زمستان آب‌یاری می‌تواند باعث پوسیدگی شود. گیاه احتمال قوی خواهد مرد (مگر این‌که معجزه شود!) و باید برای تکثیر از گیاه قلمه بگیرید.

عدم رشد گیاه: علت آن می‌تواند کم آبی و یا آب‌یاری بیش از حد باشد. آب‌یاری را به سطح درست برسانید و نتیجه را مشاهده کنید.

لکه‌ های قهوه‌ای: این لکه‌ها می‌توانند به دلیل حمله‌ی حشرات و یا افت دما، روی تنه‌ی گیاه ایجاد شوند.

خشک شدن نوک بدنه : ‌آب‌یاری بیش از حد می‌تواند دلیل این باشد.

حشرات: شپشک آردی می‌تواند لکه‌های سفیدی را بر سطح گیاه ایجاد کند و شپشک نیز معمولا لکه‌ های قهوه‌ ای روی گیاه می‌ اندازد.

خلاصه مقاله
نام مقاله
توصیه‌ هایی برای پرورش کاکتوس خرگوشی
توضیحات
اصلیت کاکتوس خرگوشی به شمال مکزیک و مناطق صحرایی بر می‌گردد. کاکتوس خرگوشی ظاهری شبیه به یک بوته دارد و به علت زیبایی خاصی که دارد در آپارتمان ها
نویسنده
منتشر کننده
حجره نما
لوگوی منتشر کننده