معرفی گیاه دندان ببری و روش های پرورش آن

0
5363
توصیه‌ هایی برای پرورش کاکتوس خرگوشی

گیاه دندان ببری یکی از انواع کاکتوس با ظاهری بی‌ همتاست که برگ‌ های خاردار آرواره‌ شکل و گوشتی دارد. این دندان‌ ها (خارها) بی‌ ضرر بوده و هدف دیگری به جز دفاع کردن از گیاه ندارند.

اصلیت گیاه دندان ببری : آفریقای جنوبی

نام‌ ها ی گیاه دندان ببری : دندان‌ ببری (نام رایج). فاکاریا تایگرینا (علمی/ گیاه‌شناسی)

حداکثر رشد (تقریبا ) : ۲۰ سانتی‌متر (۸ اینچ) قطر. ۱۵ سانتی‌متر (۶ اینچ) طول برگ‌ها.

میزان سمی بودن گیاه دندان ببری برای حیوانات خانگی: ناشناخته.

فاکاریا تایگرینا در زادگاهش ، استان کیپ شرقی (آفریقای جنوبی) در میان تخته ‌سنگ ‌ها در هر جایی که رطوبت وجود داشته باشد و دارای آب ‌و هوایی استوایی باشد ، رشد می‌ کند. این منطقه همچنین دارای دوره‌ های سرد تری نیز می‌ باشد که به پرورش‌ دهندگان نواحی گرمسیر نیز کمک می‌کند بتوانند شرایط طبیعی رشد این گیاه را محیا کنند.

گل‌ دهی : گیاه دندان ببری گل ‌برگ ‌های باریک ، بلند و خمیده به رنگ زرد روشن دارد. این گیاه از پاییز تا اوایل زمستان و در شرایطی که حداقل ۳ ساعت در روز زیر نور مستقیم خورشید باشد ، شکوفه می‌ دهد. گل‌های آن در اواسط روز باز شده و قبل از غروب آفتاب ، بسته می‌ شوند.

شاخ و برگ : این گیاه از آن گیاه ‌هایی است که شما هم به خاطر گل ‌هایش و هم به خاطر برگ‌ هایش عاشق آن خواهید شد. برگ‌ های گوشتی کلفت آن مثلثی شکل بوده و به صورت جفتی رشد می‌ کنند که به آن ظاهری مانند آرواره می ‌دهد. حاشیه‌ های گیاه خارهایی تولید می‌ کنند که شبیه به دندان است. این خارها رطوبت را از هوا گرفته و از طریق آوند ها به ریشه منتقل می‌ کنند. هر گیاه یک بوته ی برگ و دارای تقریبا ۱۰ برگ دارد که به صورت انبوه رشد می‌ کند. برگ‌های این گیاه خشن و زبر هستند.

گیاه دندان ببریمراقبت از گیاه دندان ببری

دما: دمایی بین ۲۱ تا ۳۲ درجه‌ی سانتی‌ گراد (۷۰ تا ۹۰ درجه‌ی فارنهایت) برای این گیاه خیلی خوب بوده و نباید کمتر از ۱۰ درجه‌ ی سانتی‌ گراد (۵۰ درجه‌ی فارنهایت) باشد.

نور: گیاه دندان ببری یک گونه‌ ی نور دوست است که در پاییز روزانه حداقل به ۳ ساعت نور مستقیم خورشید برای شکوفه دادن نیاز دارد. در زمستان نور کمتر، مشکلی ایجاد نمی‌ کند اما باید از آبیاری بیش‌ازحد آن پرهیز کرد.

آبیاری: هنگامی که انگشتتان خاک سطح گلدان را خشک احساس کرد ، باید به گیاه آب داد. اگر به آن زیادی آب بدهید ، گیاهتان را با دست خودتان کشته‌ اید. هرگز اجازه ندهید ساقه‌ی گیاه در آب غرق شود.

خاک: خاک کاکتوس عالی است و دارای مواد مغذی مورد نیاز گیاه نیز هست. اگر مایل به تهیه‌ ی خاک خود هستید باید از یک کمپوست غیر گیاهی و به میزان ۱ به ۲ از شن درشت و خاک استفاده کنید.

کود دهی: من از اواسط بهار تا اواخر تابستان هفته‌ ای یک بار از کود مایع بسیار رقیق شده استفاده می‌ کنم.

تعویض گلدان : هر دو سال و یا هر زمان که گلدان برای گیاه کوچک شد ، باید آن را عوض کنید. گیاه را فقط به یک گلدان کمی بزرگ‌ تر منتقل کنید اما به دلیل ریشه‌ های ظریف این گیاه باید از یک ظرف کم‌ عمق استفاده کنید. همچنین مطمئن باشید که گلدانتان دارای سوراخ زه‌ کشی باشد.

رطوبت هوا : رطوبت معمول خانه کافی است. درها و پنجره‌ها را باز کنید تا هوای کافی به گیاه برسد.

تکثیر گیاه دندان ببری : یک راه این است که جوانه‌ های چسبیده به گیاه مادر را با دست جدا کنید. اگر ریشه‌ دارها یشان را پیدا کنید ، رشد سریع ‌تری خواهند داشت. پس از کاشتن قلمه ، فقط یک بار برای مرطوب کردن خاک (نه خیس کردن آن) به آن آب دهید . سپس صبر کنید تا جوانه‌ ی جدید بسیار کوچکی در گیاه پدیدار شود و سپس مجددا آب دهید. گیاه دندان ببری تا زمانی که شروع به رشد کردن نکرده است باید از نور مستقیم خورشید دور نگه‌ داشته شود. این گیاه را می‌توان از طرق کاشتن دانه نیز پرورش داد و برای اینکه دانه‌ ی گیاه جوانه بزند دما را باید بین ۲۱ تا ۲۶ درجه‌ی سانتی‌گراد (۷۰ تا ۸۰ درجه‌ی فارنهایت) نگاه‌ دارید .

مشکلات شایع

پژمرده شدن ناگهانی و رنگ‌ پریدگی برگ‌ ها : این معمولا به دلیل آبیاری بیش‌ ازحد پرورش‌ دهنده در طول زمستان و یا حتی در طول بهار زمانی که دما به شدت تغییر می‌ کند ، می‌ باشد. رنگ برگ‌ ها همچنین می‌ تواند قهوه‌ ای شود. برگ‌ های آسیب ‌دیده می‌ بایستی جدا شده تا از مریض شدن کل گیاه جلوگیری شود. استفاده از افشانه‌ی ضد قارچ در صورتی که به گیاهتان آفت زده باشد، توصیه می‌شود (این هم می تواند دلیلی برای پژمردن و یا رنگ‌ پریدگی در برگ‌ها باشد).

برگ‌ها شل شوند : متاسفانه این ممکن است پایان راه گیاهتان باشد. گیاه بیش از حد آبیاری شده است (احتمالا در خاک اشتباهی نیز کاشته شده) و برگ ‌ها بیمار شده‌ اند. می‌ توانید تا جایی که می‌ شود برگ‌های آسیب دیده را جدا کرده و گیاه را چند روز بیرون از گلدان نگهداری کنید تا خشک شود. سپس در خاک مرطوب دیگری که زه‌ کشی خوبی داشته باشد بکارید. و تا زمانی که خاک آن خشک نشده و یا تا زمانی که گیاه شروع به رشد مجدد نکرده ، به آن آب ندهید.

خلاصه مقاله
نام مقاله
معرفی گیاه دندان ببری و روش های پرورش آن
توضیحات
گیاه دندان ببری یک کاکتوس با ظاهری خاص و زیبا می باشد که اصالتش به آفریقای جنوبی برمی گردد شکل ظاهری این گیاه از دندانه های تیزی تشکیل شده است که
نویسنده
منتشر کننده
حجره نما
لوگوی منتشر کننده