راهنمای گام به گام کاشت پیاز

0
6855
کاشت پیاز

پیازها حباب های سختی هستند که از خانواده سیرها (شامل پیاز، موسیر و تره فرنگی) بوده و طعم و مزه خاصی دارند. این گیاهان برای آشپزی بسیار خوب هستند، به ویژه اگر به صورت تازه از باغ چیده شوند! دستورهای غذایی بسیاری وجود دارد که می توانید با استفاده از پیاز طعم بی نظیری به غذا، سوپ یا سالاد بدهید.
کاشت پیاز در باغچه آسان است. به مراقبت کمی نیاز داشته و برای افراد مبتدی، گیاه مناسبی برای کاشت هستند. اگر باغچه ندارید و در شهر زندگی می کنید می توانید کاشت پیاز را در گلدان انجام دهید، اما اگر در خانه ای با باغچه کوچک زندگی می کنید، می توانید کلی پیاز داشته باشید.

از جهت سلامتی، پیاز فواید بسیاری دارد که تنها به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

پیاز سرشار از فولیک اسید، ویتامین B1 و B6، فیبر، کلسیم، کروم و ویتامین C می باشد.

مطالعات نشان داده پیاز فواید زیادی برای قلب دارد. خون را رقیق کرده و فشار خون را پایین می آورد. به کاهش کلسترول و تری گلیسیرید کمک می کند.

پیاز حاوی فلاونوئید که یک آنتی اکسیدان است می باشد، این ماده سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از سرطان جلوگیری می کند.

آب و هوا و خاک جهت کاشت پیاز

گر چه پیاز در بسیاری از آب و هوا و خاک ها بررسی شده است، اما برای رشد موفق به آب و هوا و خاک خاصی نیاز دارد. به ویژه اینکه پیازها دوست دارند در جای پر نور و آفتاب فراوان رشد کنند. در مورد خاک چطور؟ شما می توانید پیاز را در هر نوع خاکی، به جز خاک سنگین و متراکم، بکارید. اگر خاک شما مواد مغذی کمی دارد، به آن کود اضافه کنید یا با یک کیسه کمپوست مخلوط کنید. در این صورت مواد مغذی به خاک اضافه شده و تولید پیازهای درشت تر و بهتر می انجامد.

شما می توانید پیاز را در اواخر پاییز و اوایل بهار (فوریه- مارچ) بکارید و در پایان بهار برداشت کنید.

آماده سازی خاک

در خاک آماده شده، پیازها بهتر رشد می کنند و در نتیجه شما پیازهای بزرگتر و خوشمزه تری خواهید داشت. در ابتدا مطمئن شوید که خاک عاری از هر گونه سنگ و کلوخه است. خاک را با چنگال نرم کرده و با نصف یا یک بسته کمپوست مخلوط کنید. اگر بخواهید می توانید مقداری کود هم اضافه کنید، این کود برای اینست که پیاز ها آغاز رشد خوبی داشته باشند. دوباره خاک را با چنگال شخم بزنید. سپس با سر چنگال یا با کفش خود خاک را صاف و سفت کنید. پیازها عاشق خاک سفت هستند. هرچه سفت تر بهتر.

به چه چیزهایی نیاز خواهید داشتکاشت پیاز

برای کاشت پیاز ، لازم است اقلامی را از سوپر مارکت یا مراکز فروش لوازم کشاورزی خریداری کنید، حتی می توانید گاراژ خود را نیز تمیز کنید، ممکن است بتوانید در آنجا برخی از ابزارهای مورد نیاز را بیابید.

می توانید کاشت خود را با بذر یا نشاهایی که شبیه حباب های کوچک هستند، آغاز کنید. من در اینجا از نشا استفاده می کنم. شما می توانید بذر را ترجیح داده و انتخاب کنید.

لیست لوازمی که احتیاج خواهید داشت ارائه شده است:

 • نشا پیاز – این ها را می توانید به قیمت ارزان و نیز مقدار زیاد از مراکز فروش لوازم کشاورزی تهیه کنید. نوع پیاز انتخابی به محل زندگی شما بستگی دارد، اما به طور کلی تمام پیازهای نرما خوب عمل می کنند.
 • آب پاش – در طول ماههای تابستان، باید پیازهای خود را آبیاری کنید.
 • بیلچه – از این وسیله برای تمیز کردن علف های هرز و کاشت پیاز در خاک استفاده می شود.
 • کمپوست – می توانید خاک را با کمپوست مخلوط کنید. به این ترتیب خاک مقوی تری خواهید داشت.
 • ریسمان – این وسیله برای ایجاد خطوط کاملا صاف هنگامیکه می خواهید پیازها را به ردیف بکارید، لازمست.
 • کود – کود را می توان از تمام مراکز فروش لوازم کشاورزی تهیه کرد، به علاوه با نام “غذای گیاه” نیز شناخته می شود. استفاده از کود به دلخواه شماست اما در صورتی که هر سه یا چهار هفته یکبار روی گیاه را کود اسپری کنید، پیازهایتان درشت تر می شود. به دستورهای کاربردی که روی کود نوشته شده است توجه کنید. اگر می خواهید محصول شما ارگانیک بماند، از کود یا غذای گیاه دوری کنید.
 • شن کش – شن کش برای خاک استفاده می شود، نه برای برگها. شما باید قبل از کاشت خاک را شن کشی کنید.

کاشت پیاز با استفاده از نشا پیازکاشت پیاز

اکنون که نشا پیاز و ابزار کشاورزی شما آماده است، زمان کاشت می باشد.

 • ابتدا نشاهای نرم و کوچک را از نشاهای بزرگتر و سفت تر جدا کنید. گونه های بزرگتر برای کاشت بهتر هستند. گونه های بد را دور بیندارید.
 • با استفاده از بیلچه باغچه را از هر نوع علف هرزی تمیز کنید.
 • با استفاده از ریسمان بلند خطوط صافی در باغچه ایجاد کنید، سپس روی این خطوط به کمک بیلچه و با فواصل 10 سانتیمتر از هم گودالهایی حفر کنید. فاصله بین ردیف ها باید حدود 25 سانتی متر باشد. مطمئن شوید که عمق گودالها تقریبا 1 اینچ باشد.
 • نشاها را در جای خود قرار دهید به طوری که علامت روی آن به سمت بالا باشد، توجه کنید که هنگام خاک ریختن چند میلیمتر از جوانه سبز روی خاک قرار گیرد.
 • گودالها را پر کرده و آبیاری کنید.

کاشت پیاز با استفاده از بذر پیازکاشت پیاز

اگر نمی خواهید نشا استفاده کنید یا در محل زندگی خود امکان خرید آن وجود ندارد، می توانید از بذر آن استفاده کنید. رشد آنها کمی آهسته است اما در نهایت سه ماه طول می کشد. مراحل کاشت بذر پیاز مشابه است. مراحل زیر را دنبال کنید:

 • قبل از کاشت پیاز خاک را شن کشی کرده و از هر نوع علف هرز و کلوخه پاک کنید.
 • خاک را با پاهای خود سفت کنید.
 • به کمک ریسمان یک خط مستقیم تنظیم کنید.
 • گودالهایی با فاصله 10 سانتی متر از هم حفر کنید، توجه داشته باشید که عمق گودالها بیشتر از یک اینچ نباشد. همچنین اگر کاشت را در چند ردیف انجام می دهید، باید ردیف ها حدود 25 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند.
 • گودالها را پر کرده و آبیاری کنید.

مراقبت و آفاتکاشت پیاز

پس از چند روز رشد جوانه های سبز پیاز را خواهید دید. این مرحله به عنوان رویش یا جوانه زنی شناخته می شود. در طول چند هفته ساقه ها و همچنین خود پیازها به رشد ادامه خواهند داد. اگر در جای خشک زندگی می کنید، آبیاری را مرتب انجام داده اما زیاده روی نکنید. در صورت تمایل هر سه یا چهار هفته یکبار، کود اسپری کنید. برای مشخصات دقیق، به برچسبی که پشت کود نصب شده است توجه کنید.

به کمک بیلچه هر گونه علف هرز را جدا کنید. مثل هر گیاه یا گل دیگر، پیاز نیز در معرض آفت قرار دارد. قارچ است که موجب بیماری می شود. به این ترتیب که :

کپک پرزدار – همزمان با رشد قارچ پرزدار روی ساقه ها، رنگ ساقه به خاکستری متمایل می شود. این قارچ با نام “پرنوس پورا دستراکتور” شناخته شده و سبب مر گ ساقه می شود. برای جلوگیری از آسیب آن، تمام برگ ها و ساقه های مبتلا را جدا کنید.

پوسیدن سر پیاز – این بیماری توسط قارچ “بوتریس” ایجاد می شود. در قسمت سر پیاز کپک های خاکستری رنگی ملاحظه خواهید کرد که به تدریج به قارچ سیاه تغییر می کند. برای جلوگیری از این بیماری از کاشت هر ساله پیاز در جای ثابت خودداری کنید. به جای آن سایر گیاهان مثل نخودفرنگی، گوجه فرنگی، سیر، سیب زمینی یا لوبیا بکارید.

کاشت پیازبرداشت پیاز

اواخر آگوست/اکتبر زمان برداشت پیاز است. وقتی زمان برداشت برسد، ساقه ها قهوه ای شده و پیازها خیلی بزرگ می شوند. برای اطمینان از اینکه پیاز شروع به خشک شدن کرده است، ساقه را به آرامی خم کنید. پس از چند روز می توانید پیازها را بردارید. به آرامی خاک اطراف پیاز را نرم کرده و آن را آهسته بیرون بکشید. هر گونه کثیفی را از آن زدوده و برای چند روز در جایی نگه دارید. این کار را باید انجام دهید تا پیاز بتواند طعم خود را بهبود بخشد.کاشت پیاز

خلاصه مقاله
نام مقاله
راهنمای گام به گام کاشت پیاز
توضیحات
پیاز گیاهی است که به صورت تنها و در بسیاری از غذاها بعنوان طعم دهنده ی اصلی استفاده می شود. برای داشتن این گیاه بشکل تازه، راهنمای کاشت پیاز را دنبال کنید.
نویسنده
منتشر کننده
حجره نما
لوگوی منتشر کننده