پرورش صحیح گل لیلی کالا در داخل خانه

0
2960
گل لیلی کالا

گرچه گل لیلی کالا گیاهی است که در طبیعت رشد می کند ، اما اگر در داخل خانه به عنوان یک گیاه آپارتمانی نیز پرورش داده شود ، به زیبایی رشد خواهد کرد. با توجه به چند نکته رشد و مراقبتی ساده می توان این گیاه را در خانه شاداب نگه داشت. گل شیپوری اتیوپیایی بومی آفریقای جنوبی است. البته این گیاه در شرایط رشد مختلف در سایر نقاط جهان نیز یافت می شود.

گل لیلی کالا از یک ساقه یا یک پیاز رشد می کند و برای سالم ماندن به شرایط مرطوب نیاز دارد. این گلهای عجیب در ماه جون و جولای شکوفه می دهند. اما اگر در دمای مناسب داخل خانه قرار بگیرند از بهار تا پاییز گلهای آنها می ماند. در غیر اینصورت در سایر ماههای سال برگهای زیبایی می دهد.

چگونه دیده می شود: این گل بطور مستقیم از پیاز رشد می کند ، بدون اینکه ساقه ای در میان باشد. برگ های بزرگ از روی خاک رشد می کند و با رشد برگها طول آنها به دو تا سه فوت می رسد. گلهای شیپوری شکل به اندازه چند اینچ روی برگهای تیره رنگ روی قسمت بالایی ساقه رشد می کنند.

یک پیاز واحد چندین برگ و گل می دهد. برگها کاملا تیره و به شکل پیکان هستند. هر گل سفید می تواند بیش از 10 اینچ رشد کند. هر شکوفه یک گل تک گلبرگ بزرگ تولید می کند که به یک زنگوله وارونه که یک طرف آن کشیده تر است شباهت دارد. پرچم موجود در وسط گل همیشه زرد رنگ است.

گلدهی گل لیلی کالا : گل لیلی کالا برای شکوفه دادن نیاز به تشویق ندارد. تا زمانیکه رطوبت و نور مورد نیاز گیاه فراهم باشد ، گلدهی گیاه بدون نیاز به توجه خاصی رخ خواهد داد.

سمیت برای حیوانات خانگی: گل لیلی کالا برای حیوانات خانگی مثل گربه و سگ سمی است بشرطی که آن را قورت دهند. اگر نشانه های بیماری مثل سوزش دهان ، مشکلات گوارشی ، استفراغ یا هر چیز غیر عادی دیگر مشاهده کردید ، حیوان را برای درمان هر چه سریع تر نزد دامپزشک ببرید.

گل لیلی کالا منطقه: آفریقای جنوبی

اسامی: لیلی کالا (متداول). زانتدسکیای اتیوپیایی (گیاهشناسی/علمی).

حداکثر رشد (تقریبی): طول شاخه گل به 3 فوت (90 سانتی متر) می رسد.

سمیت برای حیوانات خانگی: سمی برای گربه ها و سگ ها.

مشکلات گلدهی:

اگر گیاه لیلی کالا یک فصل کامل از گلدهی امتناع کند، احتمالا خاک آن مشکل دارد. میزان PH خاک را آزمایش کنید. PH مناسب برای این گیاه در بازه 6.5-6 قرار دارد.

اگر PH در این محدوده باشد ، پس میزان آبیاری زیاد بوده است. میزان رطوبت خاک را بسنجید. خاک باید مرطوب باشد اما نباید خیس شود. اگر PH خاک و میزان رطوبت مناسب باشد ، پس احتمالا مشکل در کمبود نور خورشید است. نور آن را افزایش دهید اما دما را زیاد نکنید. هر نوع تغییری حداقل به چهار هفته زمان نیاز دارد تا بر گلدهی اثر گذارد.

گل لیلی کالا مراقبت از گل لیلی کالا :

دما: این گلها نسبت به دما کمی حساس هستند. برای شرایط رشد ایده آل پیازها ، دما نباید بیش از 65 درجه فارنهایت و کمتر از 55 درجه فارنهایت باشد. گیاه روی زمین می تواند دمای بالا حدود 75 درجه فارنهایت را نیز تحمل کند. اگر خانه شما گرم است ، پیازها را در جای خنکتر نگه دارید.

نور: این گیاه در ساعاتی غیر از اوج خورشید به نور زیادی از خورشید احتیاج دارد. این گل را در مقابل پنجره های رو به غرب یا شرق قرار ندهید.

آبیاری: این گل عاشق آب است. در لبه استخر و در داخل گل و لجن به بهترین شکل رشد می کند. از اینرو گل لیلی کالا موجود در خانه شما به رطوبت نیاز دارد. خاک آن را همیشه مرطوب نگهدارید اما نگذارید آب در ظرف آن جمع شود. آب اضافی منجر به پوسیدگی پیاز می شود.

خاک: خاک گلدان استاندارد ، مخلوط مناسبی برای این گیاه است. از بکارگیری خاکهایی با PH نامناسب یا خاکهای آغشته به کود زیاد خودداری کنید.

تعویض گلدان: این گیاه تعویض گلدان را به خوبی تاب می آورد. به سادگی گیاه را با تمام پیاز آن از خاک بردارید. سپس آن را حداقل با عمق 3 اینچ در خاک بکارید. سطح آن را با خاک پوشانده و آبیاری کنید. برای آبیاری مجدد صبر کنید تا جوانه جدیدی مشاهده شود.

کوددهی: لیلی کالا معمولا نیازی به کود ندارد. اگر رشد بهتری می خواهید ، از کود بدون آمونیوم استفاده کنید. از مخلوط یک قسمت کود در ده گالن آب استفاده کنید و فقط به مدت یک فصل و هر دو هفته یک بار کوددهی را انجام دهید. کوددهی طولانی مدت به گیاه آسیب می زند.

رطوبت: تا زمانی که خاک مرطوب نگه داشته شود ، رطوبت نرمال اتاق برای گیاه کافی است. این حالت به ویژه در طول زمستان صادق است.

تکثیر: اگر گیاه لیلی کالا کوددهی شود ، جوانه های سیاه کوچکی رشد می کند. می توانید این جوانه ها را برداشته و در عمق 3 اینچی خاک گلدان بکارید. این جوانه ها، پیازهای جدیدی تولید می کند. در حالت دیگر، می توانید یک ساقه را برداشته و بخشی از آن را بشکنید. دو روز مهلت دهید تا خشک شود ، سپس در حالتی که قسمت ناصاف آن رو به بالاست ، مطابق دستورالعمل های تعویض گلدان بکارید.

خلاصه مقاله
نام مقاله
پرورش صحیح گل لیلی کالا در داخل خانه
توضیحات
پرورش صحیح گل لیلی کالا در داخل خانه به عنوان یک گیاه آپارتمانی کار آسانی می باشد اما این کار نکات مخصوص خودش را دارد که در این مقاله به طور کامل به ان پرداخته ایم
نویسنده
منتشر کننده
حجره نما
لوگوی منتشر کننده