نقد و بررسی پردازنده Intel Core i7 6900K

0
87
پردازنده Intel Core i7 6900K

در بین سخت افزار های موجود در کامپیوتر ها ، پردازنده قطعه ایست که به کامپیوتر امکان هوشمند بودن را می دهد. این واحد  CPU (مخفف Central Processing Unit) به عنوان مهم ترین قطعه و مغز کامپیوتر نام برده می شود. در خصوص پردازنده های کامپیوترهای دسکتاپ باید گفت که ساخت این پردازنده ها و نبض بازار در دست دو شرکت AMD و Intel است. همین امر سبب می شود که رقابت فقط بین این دو شرکت باشد و هر سیاستی از سوی مدیران آن ها موجب پیشی گرفتن از یکدیگر می شود.
در همین راستا شرکت Intel یک مدل جدید از سری i را عرضه کرده است. پردازنده Intel Core i7 6900K با کیفیتی بسیار بالا تولید شده است و در عوض قیمت بالایی هم دارد. در ادامه به بررسی پردازنده Intel Core i7 6900K خواهیم پرداخت.

لحظه ای تصور کنید که باز کردن صفحات وب و این قبیل کار های ساده با یک پردازنده ی هشت هسته ای تا چه مقدار می تواند لذت بخش باشد. این در حالی است که این قبیل کار ها با پردازشگر های چهار و یا دو هسته ای نیز به راحتی قابل انجام است.

علت این که استفاده از لپ تاپ ها و اسمارت فون ها و هم چنین تبلت های هوشمند زیاد شده است این است که اکثر کارهایی که کاربران عادی انجام می دهند با پردازنده های دو یا چهار هسته ای نیز به خوبی قابل رسیدگی است و این کار در گوشی های هوشمند و لپ تاپ ها در فضای کوچکتر و با قابلیت های بیشتری در دسترس است و دسترسی و کاربری سریع و آسان آن ها با عث می شود که طرفداران این محصولات نسبت به کامپیوتر های رومیزی زیاد بیشتر باشد.

دلیل دیگری که اکثر کاربران به پردازنده های هشت هسته ای نیازی ندارند این است که خیلی از کار ها با افزایش قدرت وسایل ، بهینه شده است. برای مثال ضبط و پخش ویدیو های 1080p در گذشته ی نزدیک کاری بسیار دشوار و نیازمند قدرت زیادی بود اما حالا یک گوشی هوشمند یا یک تبلت به راحتی این ویدیو ها را نشان می دهد.

نقد و بررسی پردازنده Intel Core i7 6900K

تمام توضیحات بالا پیش زمینه هایی در خصوص دنیای پردازنده ها بود تا به پردازنده Intel Core i7 6900K برسیم. اگر شما یک گیمر هستید و می خواهید بدانید با هزینه ی بیشتر از 1000 دلار برای پردازنده به پرفورمنس مورد نظر خود دست می یابید و آیا این امر ارزش هزینه کردن را دارد باید گفت که جواب منفی است. درست است که این مقدار هزینه برای پردازنده نتیجه ی خیلی خوبی را در اجرای بازی ها به دنبال دارد اما با توجه به قدرتی که بازی های کنونی طلب می کنند خرید یک پردازنده ی 1000 دلاری برای داشتن قدرت بیشتر کار عاقلانه ای نیست.

اما برای کاربران حرفه ای کامپیوتر و کسانی که از کامپیوتر خود بیش از یک وبگردی و بازی استفاده می کنند و به ساخت فیلم و ویدیو و هم چنین طراحی های سه بعدی حجیم می پردازند هزینه کردن تا این مقدار کاری معقول است.

بزرگترین عیبی که می توان بر پردازنده Intel Core i7 6900K گرفت این است که این پردازنده نسبت به مدل قبلی خود یعنی i7 5960X که دو سال قبل معرفی شد ، فرق چندانی ندارد. پردازنده ی نام برده که دو سال پیش توسط اینتل عرضه شد بهترین پردازنده ی اینتل بود که بعدا پردازنده Intel Core i7 6900K هم به عنوان یکی از بهترین ها لقب گرفت.

پردازنده Intel Core i7 6900K نسبت به مدل قبلی خود از نظر سرعت پردازش تفاوت چندانی ندارد و در مجموع می توان گفت که تغییرات محسوس در آن پدیدار نشده است. با همه ی این تفاسیر که تقریبا پردازنده Intel Core i7 6900K  با 5960X تفاوتی ندارد باید گفت که حتی از لحاظ قیمتی از 5960X هم گران تر می باشد. و گفتنی است که اگر شما 5960X دارید جایگزین کردن آن با پردازنده Intel Core i7 6900K کار معقولی به نظر نمی رسد و اگر واقعا به فکر آپگرید کردن پردازنده ی خود می باشید خرید مدل ده هسته ای i7 6950X انتخاب مناسبی است.

دقیقا مانند پردازنده‌های i7 6800K و i7 6850K، پردازنده Intel Core i7 6900K  بسیار گران می باشد و فقط برای کسانی که سیستم های پر قدرت جمع می کنند مناسب می باشد.

در آخر گفتنی است که تنها تفاوت پردازنده Intel Core i7 6900K  نسبت به مدل قبلی اش غیر از یک چیپ بهتر، فقط بیست مگابایت حافظه cache از نوع L3 را در مقابل 6800K/6850K که ظرفیتی 15 مگابایتی داشتند، ارائه می‌دهد. که این حد از پیشرفت برای فاصله زمانی دو سال بسیار اندک است.

خلاصه مقاله
نام مقاله
نقد و بررسی پردازنده Intel Core i7 6900K
توضیحات
پردازنده Intel Core i7 6900K در واقع یک پردازنده ی قدرتمند است اما با توجه به مدل قبلی همین سری که دو سال پیش منتشر شده بود پیشرفت چندانی نداشته است.
نویسنده
منتشر کننده
حجره نما
لوگوی منتشر کننده