معرفی ساینا ، فیس لیفتینگ تیبا سایپا

0
1238
ساینا

خودروی تیبا را می توان به عنوان اولین خودروی تماما ساخت داخل از گروه خودروسازی سایپا دانست که در سال 87 ابتدا با نام مینیاتور از سوی این شرکت روانه ی بازار خودرو شد. اما این سدان از کلاس بی در واقع تلفیقی از پراید و ریو بود که گوشه هایی از ال 90 هم در بر می گرفت که مجموعا نام تیبا را به خود گرفت. علی رغم این که تیبا در بخش طراحی و هم چنین ایمنی خودرو بسیار ضعیف ظاهر شده است اما به دلیل قیمت پایین به صرفه و قابلیت های بهتری که نسبت به پراید داشت با استقبال بسیار خوبی از سوی مشتریان مواجه شد. به همین علت و به دلیل نقوصی که در طراحی داخلی و ظاهری این خودرو وجود داشت سایپا تصمیم گرفت تا این خودرو را با بهسازی و فیس لیفتینگ به نسخه ای بهتر تبدیل کند تا نقوص آن به حداقل مقدار ممکن تنزل یابد. این تلاش ها نهایتا منجر به تولید خودرویی با نام ساینا گردید که در سال 93 از آن رونمایی شد. این خودرو در ابتدا 232 و سپس با نام تجاری ساینا معرفی شد. ساینا تغییرات قابل توجه و همه جانبه ای را متحمل شده است به نحوی که سایپا آن را نسل جدید تیبا می داند. در ادامه با این پرچمدار سایپا بیشتر آشنا خواهید شد.

طراحی بیرونی

در طراحی جدید این خودرو دیگر اشتباهات حادث شده در تیبا دیده نمی شود. ساینا به طور کامل توسط مهندسان و متخصصان داخلی طراحی شده است اما در این طراحی ها از نمونه های مطرح خارجی الهامات زیادی گرفته شده است. طراحی جلو و عقب این خودرو بسیار چشم نواز تر از تیباست. فرم کاپوت و چراغ های جلو به کلی تغییر کرده اند و چراغ های کشیده ی آن به نوعی یاد آور نیسان پولسار می باشند. جلو پنجره و سپر جلو هم به طور کامل تغییر کرده اند و به نوعی می توان آن را کپی برداری ناقصی از جلو پنجره دوکی شکل لکسوس دانست. ورودی های هوای عضلانی بزرگی در جلوی این سدان واقع شده اند که با توجه به اندازه این خودرو اصلا مناسب نمی باشند و ظاهر بدی پیدا کرده اند. دو پروژکتور طرفین سپر نیز فرمی ناپسند دارند.

ساینادر بخش های کناری به مواردی اندک نظیر تغییر آینه ها و تغییر رکاب فرق اساسی و چندانی با تیبا ندارد و کاملا با هم یکسان می باشند. درست همان نقصی که در طراحی دنا از روی سمند با آن مواجه بودیم در این فیس لیفتینگ هم قابل مشاهده است. اگر چه در ساینا نسبت به تیبا بیشتر از دنا نسبت به سمند کار شده است ولی گفتنی است که این فقط برای طراحی فضای جانبی صدق می کند. گفتنی است که به تازگی سایپا به تازگی از رنگ های آلومینیومی جدیدی بهره می برد که تاثیر مثبت و خوبی در نمای آن دارد.

سایناساینادر طراحی قسمت پشتی خودرو نیز تغییرات بسیاری را مشاهده می کنیم که باز هم مانند قسمت جلویی شامل الهامات بسیاری می باشد. فرم چراغ ها تا حد زیادی به چراغ های سوزوکی کیراشی شباهت دارد ، سپر و پروژکتور های عقب نیز یادآور تویوتا یاریس سدان می باشد. البته گفتنی است که این الهام گرفتن و کپی کردن برخی موارد از خودرو های رده بالا توسط خودرو های پایین رده اصلا امر نکوهیده و بدی نیست اما به شرطی که این کپی کردن با هماهنگی کامل به کار روند و چشم نواز باشند. این هماهنگی دقیقا چیزی است که در ساینا به هیچ وجه به چشم نمی خورد.

شاید این خودرو شیک تر و زیبا تر از تیبا باشد اما به هیچ عنوان هماهنگی ای بین طراحی فرم جلو و عقب و بخش های جانبی که بسیار به تیبا شبیه است دیده نمی شود. نکته ی جالب و جدیدی که خیلی توی ذوق می زند نگارش اسم این خودرو در پشت آن با زبان فارسی می باشد.

ساینا سایناطراحی داخلی

در بخش داخلی می توان به نوعی قسمت کابین و داشبورد را بهترین قسمت ساینا دانست که موجبات خرید خودرو را فراهم می آورد. چرا که در این بخش سایپا تغییرات بسیاری را اعمال کرده است و تیبا را از حالت خسکی و بی روحی خود در آورده است.

با تغییرات ایجاد شده و بهره گیری از تریم دو رنگ مشکی – نقده ای با فضای بسیاری بهتری نسبت به تیبا مواجه هستیم. نمایشگری کوچک مانند آن چه که در خودروی پژو 206 وجود دارد در بالای داشبور به منظور نمایش اطلاعاتی از قبیل ساعت ، تاریخ ، دما ، تنظیمات سیستم صوتی و تنظیماتی از این دست در نظر گرفته شده است.

غربیلک فرمان هم با تغییراتی جزئی خوش دست تر شده است.

ساینا ساینا سایناتغییرات فضای داخلی به همین جا ختم نمی شود. در این قسمت حتی فرم رو دری ها نیز به کلی عوض شده است. این طراحی جدید ارگونومی خوبی را به وجود آورده و هم چنین باعث راحت تر بسته شدن درب می گردد اما دیگر از قسمت پارچه ای که در تیبا وجود داشت خبری نیست و مقداری شلوغ و به هم ریخته است.

به علاوه این که این خودرو بسیاری از لوازم و قطعات داخلی خود نظیر دکمه های شیشه بالابر و چراغ های هشدار دهنده صفحه کیلومتر را از پراید قرض گرفته است. اما در کل می توان پیشرفت را در تک تک طراحی های داخلی ساینا نسبت به تیبا ملاحظه نمود. با تغییرات ایجاد شده در کنسول وسط اکنون فضای بیشتری برای پا ها وجود دارد اما کماکان کاربرد فراوان پلاستیک خشک در آن به نظر می آید.

ساینا ساینا ساینا ساینا

تجهیزات

ساینا دارای دو تیپ SX و EX روانه ی بازار خودرو شده است. که در مدل EX دارای تجهیزات بیشتری می باشد و می توان مدل فول آپشن ساینا معرفی اش کرد.

تجهیزات تیپ پایه ساینا شامل فرمان هیدرولیک، دو ایربگ، ترمز ABS و EBD، ایموبلایزر، گرم‌کن شیشهٔ عقب، پنجره‌های برقی جلو، تنظیم ارتفاع کمربندهای ایمنی و نور چراغ‌های جلو، پروژکتورهای جلو و عقب، قفل مرکزی، نمایش دمای بیرون و ریموت کنترل می باشد که در مدل EX مواردی چون پنجره‌های برقی عقب، تهویه اتوماتیک، آینه‌های جانبی برقی، سنسور دنده‌عقب و رینگ آلومینیومی نیز به خودرو اضافه می‌شوند.

به طور کلی خرید خودرو با این شرایط و قیمت گزینه ی مناسبی به نظر می رسد منتها فقط از جهت ارائه ی تجهیزات.

ساینا ساینا

پیشرانه

موتور به کار رفته ی این خودرو دقیقا همان موتور تیبا است که آن هم همان موتور پراید می باشد و توسط موسسه EF آلمان تغییراتی در حجم و قدرت آن ایجاد شده است. حجم این موتور 8 سوپاپ 1500 سی سی به میزان 200 سی سی نسبت به پراید افزایش داشته است.

این موتور به تازگی و با تغییرات اعمال شده روی آن به توان خروجی 87 اسب بخار و گشتاور 128 نیوتن متر ارتقا یافته است. گرچه این موتور با هیچ یک از تولیدات روز یارای مقابله و عرض اندام ندارد اما برای ساینا و شرکتی مثل سایپا قابل قبول می باشد.

سایناسواری

هنگامی که شما در این ماشین می نشینید با ظاهر جدید و زیبا جلو داشبورد مواجه می شوید. البته در این سدان متوجه خواهید شد که فضای پای راننده به میزان بیشتری در نظر گرفته شده است.

با تغییر ساختار آینه ها و فرم مورب پایین آن کمی میدان دید در آن مختل خواهد شد و کاهش یافته است. با روشن کردن خودرو و شروع به حرکت آن با شتاب خوبی مواجه خواهید شد و می بینید که موتور 1.5 لیتری ساینا به خوبی از پس این خودروی 1 تنی بر می آید و از صفر تا صد این خودرو در حدود 12 ثانیه به طول می انجامد که می توان گفت نسبت به پژو 206 تیپ دو عملکرد بهتری می باشد.

به علت قدرت خوب موتور حتی به هنگام پر بودن خودرو و یا استفاده از کولر چندان افت قدرت و ضعفی مشاهده نمی شود.

طبق گفته ی سایپا مشکلاتی که در تیبا وجود داشت در این خودرو به خوبی از بین رفته است. مشکلاتی از قبیل دیسک و صفحه و عدم هماهنگی گیربکس و موتور مد نظر بحث بود.

ساینا

این خودرو با وزن 50 کیلوگرم بیشتر از تیبا دارای مصرف سوخت 7 لیتر در هر صد کیلومتر در یک سیکل مصرف ترکیبی است. سایز رینگ ها 14 اینچ و لاستیک ها 185 می باشند که به نسبت تیبا افزایش داشته اند و با وزن بیشتر خودرو سایپا در جهت پایداری هر چه بیشتر خودرو گام برداشته است. البته صدای موتو کماکان به داخل کابین نفوذ می کند و این صدا در سرعت های بالاتر و بیشتر به مراتب بیشتر و آزار دهنده تر می باشد.

ترمز های این سدان گرچه در عقب هم چنان از نوع کاسه ای هستند اما عملکرد مناسب و قدرتمندی را نسبت به پراید دارند.

جای پای در نظر گرفته شده برای سرنشینان عقب بسیار مناسب بوده و حجم و فضای صندوق عقب نیز با توجه به تیپ خودرو میزان قابل قبولی می باشد. در مجموع می توان گفت که پیشرانه و توانایی حرکتی ، سواری و فضای خودرو با توجه به قیمت تمام شده در حد مطلوب و قابل قبولی است.

ساینانتیجه‌گیری

چه ساینا را نسل جدید تیبا بدانیم و چه نسخه ی فیس لیفت به هر جهت با تولید این سدان باید تولید تیبا متوقف شده و ساینا جایگزین آن شود اما این امری است که در فرهنگ لغات خودرو سازان داخلی نمی گنجد و هم چنان تیبا در کنار ساینا با قدرت به تولید خود ادامه می دهد.

از این بحث بگذریم در مورد ساینا می توان نتذکر شد که با این که تغییرات بسیاری در بهسازی این خودرو صورت گرفته است اما طراحی بیرونی این خودرو چندان جالب از آب در نیامده است و از آن جایی که در پیشرانه هم تفاوت چندانی با تیبا ندارد می توان تنها پیشرفت این خودرو را در طراحی داخلی جستجو کرد.

باید در نظر بگیرید که تیپ EX این خودرو با قیمت 27 میلیون و 700 هزار تومان به میزان 3 میلیون بیشتر از تیبا به فروش می رسد و این در حالی است که تنها این پول را برای طراحی جدید جلو و عقب و داشبورد جدید و چند به اصطلاح آپشن اضافه شده پرداخت می کنید.

ساینا ساینا

بنابراین با این قیمتی که برای ساینا در نظر گرفته شده است در بازار رقابت خودرو هایی نظیر سمند SE ، سمند LX ، پژو 405 و رانا را در مقابل خود می بیند که همگی دارای موتور و مشخصات فنی قدرتمند تر و هم چنین فضا ی بیشتر و زیبا تر می باشند و این امر کار ساینا را در بازار بسیار سخت می کند.ساینا

اما نباید فراموش کرد که نقطه قوت این خودرو نسبت به رقبایش هزینه های نگهداری بسیار پایین و ارزانی و در دسترس بودن قطعات آن می باشد که مشتریان را مشتاق به خرید خودرو ساینا می گرداند. هم چنین در کنار آن اندازه کوچک این خودرو آن را برای استفاده های شهری بسیار گزینه ای مناسب معرفی می کند.

گزارشات و اخبار بسیاری مبنی بر عرضه ی نسخه های هاچ بک و اتوماتیک این خودرو ها نیز از سوی سایپا به گوش می رسد. منتظر می مانیم تا ببینیم چه چیزی ما را در انتظار است.

خلاصه مقاله
نام مقاله
معرفی ساینا ، فیس لیفتینگ تیبا سایپا
توضیحات
خودروی ساینا در واقع نمونه ی فیس لیفت شده ی تیبا می باشد که البته از خیلی جهات هنوز ایرادات وارد شده به تیبا به این خودرو نیز وارد است.
نویسنده
منتشر کننده
حجره نما
لوگوی منتشر کننده