نقد و بررسی خودروی آلفا رومئو جولیتا

0
1532
خودروی آلفا رومئو جولیتا

امروز و در این سری از راهنمای خرید خودرو به بررسی یکی از ماشین های برند قدیمی و اصیل آلفارومئو یعنی آلفا رومئو جولیتا می پردازیم. این برند بیش از صد سال است که خودرو تولید می کند. کمپانی ایتالیایی آلفا رومئو قدمتش به پیش از جنگ جهانی دوم می رسد. در آن دوران آلفارومئو برندی لوکس و گران قیمت تلقی می شد که تنها اشراف زاده ها توانایی خرید ماشین از این شرکت را داشتند. متسفانه پس از جنگ جهانی آلفارومئو تا حدود بسیار زیادی از دور رقبای هم سطح خود خارج شد به طوری که پس از جنگ برندی متوسط یه شمار می آمد اما در همان شرایط هم مانند سابق توانست رقبا را از میدان به در کند و موفقیت های چشمگیری را کسب کند. بعنوان مثال در سال 1971 رومئو مدل آلفاسود را وارد بازار فروش کرد . بعد از آن نوبت به مدل33 رسید که پرفروش ترین مدل آلفارومئو در تمتم تاریخ به شمار می آید این خودرو در زمان خود بی نظیر بود.

سال ها بعد ینی در سال 1954 شرکت رومئو کوپه ای فوق العاده زیبا را وارد بازار کرد این مدل جولیتا نام داشت.

طراحی بدنه آلفا رومئو جولیتا

مهندیسن ایتالیایی در طراحی مدل جدید جولیتا ازپلتفورم مدولار استفاده کردند که نامتراکم است و یکپارچگی همیشه در آن دیده نمی شود. به گفته ی آنها دلیل استفاده از این نوع پلتفورم این است که امکان دسترسی آسان به خودرو را در هنگام تعمیر به افراد می دهد. بعلاوه سبکی وایمنی جولیتا بیشتر مورد اهمیت طراحان بوده دلیل این موضوع تجربه آنها درباره ی عاقبت مدل 147 بود که از نظر ایمنی با ضعف جدی مواجه شد. بنابراین ایمنی جولیتا به حدی است که موفق به دریافت پنج ستاره ی ایمنی اروپا شده است.

خودروی آلفا رومئو جولیتادرباره ی طراحی جولیتا باید بگوییم که این خودرو مثل تمام خودروهای آلفارومئو بی نقص و زیباست . گرچه این مدل مطابق مد روز طراحی شده است اما کاملا مشخص است که این خودرو یک ماشین با اصل و نسب ایتالیاییست.

رومئو همچنان به سبک پیشین خود محل قرار گیری پلاک جلو را در گوشه ی جلوی خودرو در نظر گرفته است .ایجاد حرف V بر روی کاپوت خودرو و چراغ های جلو نیز به سبک پیشین طراحی شده است.

فضای داخلی و تجهیزات رفاهی آلفا رومئو جولیتا

خودروی آلفا رومئو جولیتابه صورت کلی رنگ اصلی کابین جولیتا نقره ای است .لازم به ذکر است دورنگ قرمز و قعهوه ای نیز قابل سفارش می باشد.گرچه در قسمت داشبورد جولیتا از پلاستیکی سفت استفاده شده شده اما جنس تمام وسایل به کار رفته در داخل کابین بسیار مرغوب است.همانطور که گفته شد طراحی این خودرو ایتالیاییست و بنابراین صندلی ها و فرمان برای افرادی قدبلند طراحی شده اما خوشبختانه امکان تنظیم سایز صندلی و فرمان وجود دارد.سیستم صوتی ،سقف پانومارا،شیفتر های پشت فرمان،امکان کنترل سیستم صوتی با فرمان ،آینه هلی کناری الکتریکی، حسگر پارک عقب ،حسگر بارن و گرد و خاک و نور، تهویه هوا،سیستم گرمایشی برای سرنشینان جلو و چراغ های جلوی زنون از دیگر امکانات این ماشی منحصر به فرد می باشد.

مشخصات فنی آلفا رومئو جولیتا

خودروی آلفا رومئو جولیتاپیشرانه ی جولیتا در نمونه ی عرضه شده در بازار های کشورمان مدل 1.4 لیتری می باشد. این پیشرانه مولتی ایر دارای توربوشارژر و جعبه دنده ی شش سرعته ی خودکار نیز هست.قدرت این موتور به 170 اسب بخار می رسد. 250 نیوتن متر می رسد. گفته شد که این خودرو مجهز به سیستم روشن و خاموش شدن اتومات است و پس از اینکه خودرو ایشت کامل کند موتور به صورت خودکار خاموش می شود و دقیقا زمانی که با پا بر روی پدال گاز فشار وارد کنید جولیتای شما استارت میخورد.

ایمنی آلفارومئو جولیتا

خودروی آلفا رومئو جولیتادر سال های اخیر افراد به مسئله ی ایمنی خودرو اهمیت بیشتری می دهند تا زیبایی اما خوشبختانه جولیتا علاوه بر زیبایی در بخش ایمنی نیز دست همه را از پشت بسته است .در سال 2010 تست های متعددی بر روری جولیتا انجام شد. سرانجام پس از مدتی موسسه ی EuroNCAP که مسئول بررسی جولیتا بود اعلام کرد که این محصول آلفارومئو ایمن ترین خودرو در سایز کوچک است که تا به امروز بشر به چشم دیده.

مصرف سوخت آلفا رومئو جولیتا

جولیتا آلفارومئو مصرف سوخت بهینه ای دارد به طوری که در شهر 7.9 لیتر ،در جاده های خارج از شهر 4.3 لیتر ، وبه طور میانگین 6 لیتر بنزین در صدکیلومتر مصرف میکند.البته این اعداد در شرایطی صحت دارد که جولیتا از بنزین مرغوب و با کیفیت تغذیه کند.

نقاط قوت آلفا رومئو جولیتا

 • شاسی با کیفیت
 • سواری خوب
 • مصرف سوخت بهینه
 • طراحی شیک و استثنایی ایتالیایی
 • موتور پرقدرت
 • هندلینگ بی نقص

ایمنی

 • استفاده از مواد با کیفیت در کابین

خودروی آلفا رومئو جولیتانقاط ضعف آلفارومئو جولیتا

 • ارگونومی ضعیف صندلی ها
 • نیاز مستمر به بنزین سوپر و مکمل های دیگر
 • حساسیت زیاد قطعات
 • نایاب بودن مراکز خدماتی

در مجموع با وجود تمام نقاط ضعف یاد شده باید بگوییم هیچ کدام از آنها چیزی از کیفیت بی نظیر این خودروی اصیل کم نمیکند و همچنان جولیتا در رده ی ائل نسبت به رقبای خود قرار دارد.

خلاصه مقاله
نام مقاله
نقد و بررسی خودروی آلفا رومئو جولیتا
توضیحات
یکی از بهترین و با کیفیت ترین محصولات کمپانی آلفا رومئو که در کلاس یک هاچ بک طراحی و عرضه شده است خودروی آلفا رومئو جولیتا می باشد
نویسنده
منتشر کننده
حجره نما
لوگوی منتشر کننده